Plan kont – to usystematyzowany wykaz kont służących do ewidencji aktywów, pasywów oraz procesów gospodarczych.
Zakładowy plan kont zawiera wykaz kont (symbole i nazwy) oraz komentarz określający zasady funkcjonowania kont i ich określoną korespondencję, a także zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej.
Rodzaj kont, ich ilość oraz zasady ewidencji operacji gospodarczych w zakładowym planie kont zależą od formy organizacyjno-prawnej, rodzaju prowadzonej działalności, wielkości podmiotu a także od przyjętego sposobu ewidencji.
Zespoły kont zakładowego planu kont są uporządkowane zgodnie z ruchem okrężnym środków w procesie gospodarczym przedsiębiorstwa, to znaczy, że odzwierciedlają poszczególne etapy procesu wytwarzania i sprzedaży produktów lub nabywania i sprzedaży towarów.
Przykładowy plan kont
Zespół 0 – Aktywa trwałe
Zespół 1 – Środki pieniężne, rachunki bankowe oraz krótkoterminowe aktywa finansowe
Zespół 2 – Rozrachunki i roszczenia
Zespół 3 – Materiały i towary
Zespół 4 – Koszty według rodzajów i ich rozliczenie
Zespół 5 – Koszty według typów działalności i ich rozliczenie
Zespół 6 – Produkty i rozliczenia międzyokresowe
Zespół 7 – Przychody i koszty związane z ich osiąganiem
Zespół 8 – Kapitały własne, fundusze specjalne, rezerwy i wynik finansowy
(Wykaz kont syntetycznych i pozabilansowych zamieszczony w tym wpisie został przygotowany dla celów dydaktycznych)
Cześć, dlaczego konto Koszty działalności podstawowej są wynikowe a w egzaminie próbnym a.36 2019 są bilansowe?
Koszty działalności podstawowej ogólnie są kontem wynikowym, ponieważ na koniec okresu sprawozdawczego nie mogą wykazywać żadnego salda. Na egzaminach zdarza się, że występuje to konto w wersji bilansowe lub bilansowo-wynikowe, ponieważ zadania są często robione na jakiś miesiąc w środku roku i w jakiś sposób trzeba wprowadzić obroty, które “zaistniały” w okresach roku przed miesiącem na który jest robione zadanie. Więc to definiowanie jako bilansowe to takie uproszczenie i jeżeli jest potrzeba zdefiniowania jako bilansowe to taka informacja zawsze jest zawarta w zadaniu 🙂